Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: O psaní

Odejít z vesmíru (in memoriam Filip Sklenář)

Autor: Věra Tydlitátová

06.01.2010 20:30

fs

Odejít z vesmíru
Celý ho objevit
Kdo tohle dokáže
Sám sobě odměřit
Počítat každý krok
Zranil jsem
Bolelo
V temnotě se světlem
Spát tělo na tělo
Dobytka svítání
Promrskat soumrakem
Po věčnost v dešti stát
V kolejích za vlakem

(Filip Sklenář: Odjakživa)

Dozvěděla jsem se dnes dvě smutné zprávy. Jednak zemřel Ivan Medek, vzácný člověk, s jehož rodinou se znám asi třicet let a jehož hlas z Hlasu Ameriky přinášel radost miliónům krajanů v době Husákovy republiky.

A druhá zpráva mě zaskočila jako špatný vtip:

————————-
Mezi vánočními svátky nás náhle a navždy opustil přítel a nadějný spisovatel Filip Sklenář. Poslední rozloučení s Filipem se koná v sobotu 9.1. 2010 v 11:00 hodin v malé obřadní síni ve Slezské Ostravě.

Adresa:

Malá obřadní síň Slezská Ostrava
Na Najmanské
710 00 Slezská Ostrava

————–

V první chvíli mne napadlo, že to je třebas nějaký Filipův virtuální únik (krátce předtím ohlásil změnu identity a odchod z blogu), ale zároveň jsem tušila, že Filip odešel definitivně. Bylo mu něco přes třicet let. Protože se mi nedávno s něčím závažným svěřil, vím, že procházel velkou osobní krizí. O obrovském vnitřním trápení, kterým procházel, svědčí i jeho poezie:

http://felipesavicky.blogspot.com/

Filip se do tohohle světa tak nějak nehodil, dokonce mu admini, kteří jindy tolerují snad všechno, rušili blogy s jeho verši. Na jistou dobu byl hostem na mém blogu, poskytla jsem mu neomezený prostor, ale využil toho jen málo, nechtěl, abych měla problémy. Ujišťovala jsem ho, že si z pohoršených ksichtů pokryteckých mravokárců nic nedělám, ale Filip přesto po dvou článcích odešel na nový blog. Za ním se táhli hulváti a povrchní měšťáčci, kteří nemohli unést jeho otevřeně erotické a drastické obrazy, jeho současně něžnou a současně drsnou a mnohdy neúprosně krutou poezii. Každého v okolí pohoršoval a štval, někdy i urážel, mně občas taky. Ale poznala jsem v něm “lví spár” a měla jsem ho moc ráda.
20. prosince mi poslal tenhle mail:


Drahá Věrko,
přeju Ti krásné vánoce a úspěšný nový rok, pevné nervy, odvahu, sílu a lásku nejen Boží, ale i
lidskou.
Tvůj Filip

Dojalo mě to, protože už pár týdnů jsme spolu nekomunikovali. Odpověděla jsem mu v podobném smyslu. Pak přišla jeho žádost, abych smazala ze svého blogu jeho texty. Tehdy mluvil právě o odchodu a o bilancování:

Milá Věrko,

následující prosbu/žádost si prosím neber v žádném případě osobně; podobnou dostalo více mých přátel a známých. Důvody není jednoduché vysvětlit: jde mi v podstatě o potřebu zčitelnění si sebe sama a jednoznačné účetní závěrky.

Proto Tě prosím, aby ze svého webu odstranila následující text …

Ten je dobrý, a v o pár zanedbatelných slovíček opravený přesunutý na můj nový web, kam píšu pod svým novým jménem, dostatečně idiotským, aby bylo jasné, že se jedná o pseudo, na kterém nicméně budu trvat. Dále prosím o odstranění textu, který bude jednoznačně ještě nabývat a měnit se a na veřejnosti nemá co dělat. …

Všechny ostatní weby a blogy ruším a nebudu se věnovat ničemu jinému než literatuře - žádná politika, žádné komentáře, jen básničky a próza.

Pokud si přeješ zalinkovat můj nový web (na čemž absolutně netrvám), pak prosím o respekt vůči jménu uměleckému, které nemá důvody konspirativní (příliš moc lidí mě zná osobně, aby nepoznalo), ale určité psychologické. Nejdůležitější z nich je jeho unikátnost. …

Těch patnáct, možná dvacet básniček, které ještě vyštrachám, nebo napíšu, jsou onen konečný pořádný úklid. Už chci jenom psát bez zájmu o to, co dělají jiní. Pochopitelně prózu. Náměty jsou.

Filip

I když zde Filip psal o určitém uzavření jedné etapy a o potřebě soukromí, měl určitě plány tvořit s psát intenzivně dál. Ale také je t těch slov znát jeho únava z lidské zloby a z nepřátelství virtuálního prostoru. Ještě nevím, a možná se ani nedozvím, jakou cestou Filip odešel, ale jeho předčasná smrt je přesným vyjádřením jeho poutnické existence, jeho prudkého střetu se světem, i jeho hledání Absolutna.

Filipe Sklenáři,

Básníku, příteli, věřím, že jsi nalezl, co jsi tak vášnivě hledal.

———————-

Oznámení pro Filipovy přátele a čtenáře:

Pokud se chcete zúčastnit rozloučení s Filipem, ohlaste se prosím na mé adrese .

————————————————-
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930