Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: O psaní

Recenze - Jehuda Bauer: Úvahy o holocaustu

Autor: Věra Tydlitátová

10.08.2010 12:02

uvahy-o-holocaustu


Významný historik, profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, spolupracovník památníku Jad va-šem, český rodák Jehuda Bauer se v této knize snaží ve formě esejistických úvah pochopit fenomén šoa z různých pohledů. Polemizuje přitom s některými vžitými výklady, se stanovisky některých náboženských myslitelů i s rezignací na jakékoliv porozumění a dovolává se odpovědnosti historického bádání i povinnosti porozumět i takto mezní události.

——

Bauer srovnává šoa s různými v historii známými genocidami a hledá odpověď na otázku, v čem je jedinečný, zamýšlí se nad mimořádném podílu akademické inteligence na akceleraci antisemitských nálad až k vražedné ideologii, ptá se na možnosti této hrůze zabránit a na důvody, proč se někde dařilo Židy zachraňovat a jinde nikoliv. Vyrovnává se také s různými teologickými zdůvodněními šoa a s teologickou reflexí této tragédie vůbec. Zamýšlí se také nad možnostmi rezistence, nad dějinami odboje a nad schopností lidí zpracovat zkušenosti mezních situací.

Bauerova teze je, že holocaust je sice jedinečnou událostí, která postihla ve dvacátém století Židy, nemusí být však poslední událostí tohoto druhu a může postihnout kohokoliv. Jde o nový typ genocidy, genocidy, která na rozdíl od ostatních nemá racionální či pragmatický důvod, má za úkol totální fyzickou likvidaci celého etnika a jeho kultury a měla mít planetární rozměr. Jde tedy o výsledek iracionální, nemorální a vražedné ideologie, která ovládla myšlení tisíců lidí navzdory své nepraktičnosti, nevýhodnosti a nelogičnosti. Nepoučí-li se lidé o důvodech a mechanismech takové proměny myšlení, nebezpečí dalšího holocaustu stále trvá. Není možné před trýznivými myšlenkami na toto selhání lidí uniknout, právě proto, že jde o lidské selhání, o lidský a lidem vlastní fenomén, nikoliv o metafyzickou a nepochopitelnou událost, jedinou v dějinách.

Kniha Úvahy o holocaustu je navzdory svému tématu vysoce racionální reflexí, která neubíjí drastickými líčeními, ale spíše vede čtenáře k přemýšlení o limitech lidského jednání, o dějinách a o povaze různých ideologických vzorců, které mohou vznikat ze zdánlivě nevinných akademických úvah univerzitních intelektuálů a nálad obyčejných slušných lidí a mohou končit smrtí miliónů nevinných lidí. V dnešní době, kdy je zlehčování šoa téměř módním námětem nezávazné konverzace, nemluvě o řadě nacistických publikací a webů ovlivňujících mladou generaci, kdy je nový antisemitismus pokládán za legitimní politický postoj levicových intelektuálů a kdy vymírá generace pamětníků, je Bauerova kniha nesmírně cennou studií.

Vydavatel: Academia (edice Stíny)

Počet stran: 324

Vazba: Vázaný

Formát, 144×205 mm

Rok vydání: 2009

Cena: 330,- Kč

—————————————————–
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930