Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

21. 10. 2018
Rubrika: O jídle a pití

Jedy v potravinách, aneb co vůbec můžeme jíst?

Autor: Věra Tydlitátová

13.01.2011 14:12

Není to poprvé, popravdě to slyšíme každou chvíli. Tu či onde se v některé potravině objeví zdraví škodlivá, nebo přímo jedovatá cizorodá látka. Nyní jsou na pořadu vajíčka.

vejce

Co se mne týká, nevěnuji zdravé stravě zase tak přílišnou pozornost a nepodléhám panice, přesto si pamatuji na aféry okolo zeleniny, oleje, másla, mléka, hovězího masa, vepřového masa, kuřat, ryb, hub, čínských polévek, gumových medvídků, burských oříšků. A když připočtu kampaně proti zdraví škodlivým potravinám obecně, kampaně, které čas od času propukaly a propukají, aby se pak mínění odborníků zase měnilo, a zošklivují nám postupně maso, mléko, sýry, vejce, nemohli bychom jíst asi nic.

Pokud se nyní vyskytly ve vajíčkách z německých farem dioxiny, je dobře, že se na to přišlo, a závadná vejce prostě zničíme. Přísné normy Evropské unie, na které mnozí tak rádi nadávají, mohou ochránit zdraví tisíců lidí. Doufám, že kvalitu potravin nějací hodně přísní odborníci kontrolují stejně důkladně i u nás, protože si nedělám iluze typu: co je české, to je zdravé. Na takový typ reklamy jsem po těch desetiletích potravinových skandálů už alergická. Oni ti naši farmáři se nijak od farmářů německých neliší a slepice neznají hranice.

Jako by dneska někteří lidé chtěli nějakým dietetickým opatřením změnit své osudy, víra ve zdravé jídlo má mnohdy sílu náboženského zápalu. Středověkou askezi nahrazují různé diety. Ale zlo a smrt se neukrývají ve vajíčku nebo čokoládě, fakt, že je člověk tvor smrtelný, je sice odmítaným, ale nezpochybnitelným faktem. Ani ty nejradikálnější zásahy do životního stylu, navíc mnohdy prováděné v amatérském nadšení podloženém různými fóbiemi a pověrami, neodvrátí nemoci, stáří a smrt. Panika s vajíčky je zbytečná. Pokud nebudeme jíst šest vajíček denně, pochybuji, že zaznamenáme nějaké obtíže, pokud jich sníme více, možná nás začne bolet žlučník… Prostě dnes půjdu a udělám si tři báječná volská oka a pochutnám si na nich jako kdykoliv jindy.
—————
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031