Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Chcete zbohatnout vydáváním e-časáku? Zapomeňte!

Autor: Věra Tydlitátová

04.02.2011 12:52

Vydávání elektronického časopisu může být zábavou, cvičením stylistiky, koníčkem i závislostí, ale chtít se tak živit bych neradila.
casopisy

Pokud nemáte za zády nějakého lobbistu, který drží uzdu vaší tvořivosti pěkně zkrátka a platí vás za žurnalistickou prostituci, nemá vůbec smysl doufat, že vás elektronický časopis uživí. Zkoušel to již kdekdo, nebudu jmenovat, někteří z nich jsou více než pofidérní, ale neúspěšně. Nadšená podpora vděčných čtenářů rychle chladne, mají-li kamsi poslat nějaký ten obolos, aby mohli číst či diskutovat. Vždyť je na internetu tolik věcí ke čtení a zdarma, tomu prostě nelze konkurovat.

Deník Referendum se dostal do finanční tísně. Jde o velmi úzce zaměřený levicový deník s poměrně kvalitními články (až na pár výjimek) a velkými ambicemi. Již dříve žádal finanční podporu za možnost přispívat do diskusí, nyní vznikl Nadační fond Nezávislosti Deníku Referendum.

Ne že bych Deníku Referndum pořádnou finanční pomoc nepřála, ostatně přeji ji srdečně každému pořádnému a slušnému médiu stejně jako škole, nakladatelství, divadlu, nemocnici, sociálním službám, městským pokladnám, domovu důchodců, hvězdárně… Přesto mám z toho všeho divný pocit. Jednak se mi zdá, že vyčíslené náklady nejsou nikterak malé vzhledem k tomu, že vydávání elektronického média na rozdíl od klasické “papírové” formy, je téměř zadarmo, jednak celá ta myšlenka fondu připomíná charitativní akci spíše než seriózní a hlavně stabilní způsob financování média. Chápu, že redakce DR nechce přistoupit na příjem z reklamy, ani mně se nelíbí reklamní šoty blikající okolo zpráv, ale to je normální způsob financování médií.

Co mi dále vadí, je tón jisté exkluzivity v rétorice zdůvodňující žádost o podporu. Ano, je to žádost o finanční podporu, dobře, ráda přispěju, budu-li moci. To je oukej, chcete a potřebujete peníze, kdo chce, ať pošle. Ale ta podpora veřejných osobností, ty řeči o ostrově “nezávislého veřejného prostoru” z klávesnice významného filozofa… ??? Není to trochu příliš? Deník Referndum je kvalitní deník, ale není to vůbec ostrov nezávislého veřejného prostoru, ani nemůže být. Je to velmi striktně vymezený prostor jednoznačně zaměřený na levicový pohled na svět, prostor moderovaný a regulovaný. Proč ne? Schvaluji to a chápu, nemá-li Deník Referendum upadnout do bulvární rozplizlosti a chce-li si udržet ideovou konzisteci, musí se takto oplotit a uzavírat. Prostě musí vybírat, třídit a publikovat jen ty články a diskusní příspěvky, které zapadají do jeho ideového profilu. Ale ať si nehraje na otevřenost, ať se nevydává za jedinou alternativu, k tomu má opravdu hodně daleko. Upřímně řečeno, velmi nerada bych žila ve světě, kde by veřejným prostorem byl takový prostor, jaký vymezil svým profilem Deník Referndum. Už bych balila kufry.

——————————————-
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930