Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Jdětě už s těmi telenovelami…

Autor: Věra Tydlitátová

13.02.2011 13:25

Po netu běží jakási petice, jejíž účastníci bojkotují tureckou telenovelu nazvanou Tisíc a jedna noc, případně žádají, aby ji TV Nova vůbec stáhla atd.

sehrezada

Zatím se mi doneslo, že TV Nova přesunula ten seriál na nějaký méně sledovaný čas. Asi bych si toho ani nevšimla, ale chodí mi maily i od celkem soudných a rozumných přátel, abych se připojila k bojkotu, eventuálně k těm různým protestům. Víte, ono by to v mém případě asi nešlo, protože na žádnou telenovelu jsem se nikdy nedívala a dívat se nechci, takže je těžko mohu bojkotovat.

Před pár lety šla v televizi jakási Esmeralda, vím o tom, protože moje tehdy ještě pubertální dcera vyprávěla kruté vtipy o nějaké dívce, která vráží do nábytku, už si pointu nepamatuju. Když jsem ležela v nemocnici, v určité hodiny se všechny dámy včetně nepohyblivých, pacientek v kómatu a umírajících přesunuly na chodbu k televizi a sledovaly cosi, co mělo v názvu něco o andělovi. Já jsem si v těch hodinách užívala vzácného soukromí a klidu.

Tak si říkám, jestli by stejné protesty běžely tehdy proti Esmeraldě, kdyby již byl tak rozšířený facebook. Nebo jde nyní o to, že to je turecký kýč a lidem nevadí ani tolik naivní a zamilovaný děj, jako to, že TV Nova koupila sladkobolný cajdák v zemi, k níž mnozí cítí nechuť? Moc by mne zajímalo, zda našim divákům vadí televizní nevkus, nebo spíš islám, který je většinovým náboženstvím v oficiálně sekulárním Turecku?

Z té nemocnice mám legrační vzpomínku. Jedna z těch paní, už vetchá babička, se jednoho dne hnala na chodbu k televizi jako mladice a jásala: “Já mám tak ráda ty naše krásný český seriály ze života, třebas tu Esmeraldu!” Vlastenci a naše české babičky zkrátka na nějaké cizácké šmejdy koukat nebudou. Máme přece vlastní kýče, že?
———-
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930