Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Kdo se opírá do lékařů?

Autor: Věra Tydlitátová

22.02.2011 12:36

Ne, nebudu hodnotit různá vyjednávání, ústupky, politické tanečky a práva odborů. Také se nebudu zabývat poněkud nevkusnou bíločernou sanitkou… To učinili jiní, povolanější. Opět vyjdu z vlastního zážitku.
stethoscope

Vyslechnuto ve frontě: „Zas…ný doktoři, co by chtěli? Váleli si šunky na vysokej, pak se flákají po nemocnici, berou padesát táců. Víte, jak se já nadřu? A kolik mám? A to makám už od patnácti, žádný chlastání na školách.“

Dost nakrknutě tak glosoval situaci ve zdravotnictví chlápek v montérkách opřený o vozíček v Tescu. Nevím, jaké má ten pán zaměstnání, vím jenom to, co sám řekl. Nic nestudoval, živí se nějakou tvrdou prací a bere podle svého názoru nespravedlivě málo peněz. A domnívá se, že lékaři jsou flákači, kteří nevědí, co chtějí.

Nebudu rozebírat toho mně neznámého pána, koneckonců řekl jen asi tři věty a odkvačil. Ale i když je to téma již trochu přezrálé, stále čtu a někdy i slýchám nadávky na lékaře ve stejném duchu. Asi je čtete a slýcháte všichni. U chlápků ve frontě v Tescu těžko posoudím, jaké jsou jejich politické názory, nebo možná i špatné zkušenosti s konkrétními lékaři na naší poliklinice. Ale na internetu, kde se pisatelé pěkně rozmáchnou (a mnohdy i rozmáznou), se dost často pozná, jaké mají politické názory. A shledávám, že největší skupiny protilékařských kverulantů jsou zhruba dvě.

Není ani moc těžké shrnout jejich argumenty. První skupina jsou lidé řekněme s komunistickými názory. Podle nich má každý (samozřejmě v první řadě oni sami) právo na stejný plat, jako primář nemocnice. Lékaři jsou tady pro lid, který jim platil flákání a chlastání na školách ze svých krvavých peněz. Mají držet hubu a krok. Dluží to pracujícím. Chtít kapitalistické platy je vyděračství a nemorální nátlak. Zdravotnictví musí být zdarma a pro všechny.

Druhou asi stejně velkou skupinu tvoří kupodivu „pravicoví“ kverulanti. U nich to překvapuje více, již se mnozí jiní ptali, proč náhle neplatí ty různé neviditelné ručičky trhu a právo člověka jít za lepším, když to jsou základní dogmata pravice. Proč dokonce jaksi neplatí zrušení nevolnictví. Proto mne argumenty těchto reptáků zajímaly více a trochu jsem si početla. Shledala jsem, že dost velká část těchto lidí vůbec nejsou pravicoví voliči, ale jen si tak říkají, myslí jako kovaný soudruh z padesátých let. Dnes volí různé strany, které sice užívají pravicovou rétoriku, ale jsou plné byvších komunistů. Takže tyhle skryté levičáky ponechme stranou.

Další část těchto „pravicových“ skuhráků jsou lidé vskutku konzervativní a snad i upřímně nekomunističtí, jejich názor na lékaře je opravdu tradiční a lze jej vysledovat až do antického Říma. Podle nich je lékař, učitel, umělec a vzdělanec vůbec jakýsi lepší otrok, možná snad propuštěnec zcela závislý na svém patronovi, v dnešní době tedy nějakém zbohatlíkovi, zloději, politickém mafiánovi. Musí mu být vděčný a musí poslouchat. Pán jej nebije, nehoní ho makat na polnosti, ale na druhé straně takový intelektuální póvl nesmí jíst s panstvem u stolu. Jeho úkolem je sloužit a nedržkovat.

Nenávist ke vzdělaným, tvůrčím, statečným a nadaným lidem spojuje „levici“ s „pravicí“, tedy přesně řečeno s těmi karikaturami oněch politických názorů, které jsme si zde v Čechách vypěstili. A proč se divit? Když i prezident získal své akademické tituly jaksi nestandartně a bez námahy, domnívá se, že se vzdělání pořizuje asi jako nový automobil, nebo milenka. Proč si tedy vážit lidí inteligentních, vzdělaných nadaných, tvůrčích? Je třeba je seřvat, postavit do lati, pozurážet a dát jim najevo, že jsou jen lepší otroci. Tady u nás si žádný „inteligent“ vyskakovat nebude.

Ano, probíhá tady vzpoura blbců.
————–
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930