Toulání mezi slovy

TÝDEN.CZ

24. 9. 2018
Rubrika: O politice

Dobeš likviduje vzdělanost

Autor: Věra Tydlitátová

27.04.2011 09:47

O tomhle se šušká už dlouho, ale myslela jsem, že to je absurdní vtip. Nejhorší ze všech ministrů školství v dějinách Dobeš záměrně likviduje českou vzdělanost.

dobes

—-
Reformy ministerstva školství: vysokoškolský titul za pouhé dva roky

Jde snad o nejskandálnější návrh této potrhlé a rozložené vlády, přesto se o něm mnoho nemluví. Je to mnohem závažnější než různé škrty a úsporná opatření v jiných rezortech, byť jakkoliv asociální dopady budou mít. Ta se totiž dají kdykoliv napravit a upravit. Zničená vzdělanost je nevratný proces, který vede až k naprostému zdevastování, možná i zániku národa.

“Návrh zákona o vysokých školách, který Dobeš připravil, nahrává lidem, kteří chtějí v krátké době a pokud možno bezpracně získat vysokoškolské vzdělání…

… v případě přijetí zákona v podobě, jakou ministerstvo školství prosazuje, „hrozí nebezpečí destabilizace celého vysokoškolského systému v ČR” …

Podle univerzity je nepřijatelné, aby vznikly jen dvouleté studijní programy; nyní jsou nejkratší tříleté bakalářské. Stejně tak je nemyslitelné, aby pro odborníky z praxe, středoškoláky, bylo zřízeno jednoleté navazující magisterské studium. „Jednalo by se o celý systém nepromyšlených zásahů, které by ve svých důsledcích degradovaly vysokoškolské vzdělání.“ …

Mezi další kritizované záměry návrhu zákona patří možnost získání rigorózní zkoušky, takzvaného malého doktorátu (titul PhDr.), bez magisterského vzdělání; k přihlášení se ke zkoušce by dostačoval bakalář. Za zvláště do očí bijící lze pak považovat, podtrhává UK, upuštění od požadavku maturitní zkoušky při přijímačkách. V některých případech, jak plánuje ministr, by stačilo absolutorium odborné školy bez maturity…

K nové reformě VŠ už v předchozích dnech vznesli akademici napříč republikou dvaadvacet zásadních připomínek. Podobně jako UK i jim se nelíbí zrušení Akreditační komise. Ta uděluje po splnění náležitých podmínek akreditace vysokým školám k tomu, aby mohly vyučovat příslušné obory. Rovněž je garantem kvality výuky.

V návrhu zákona o vysokých školách, který se Právu podařilo rovněž získat, je uvedeno, že ministerstvo školství počítá místo komise se zřízením Agentury pro kvalitu vysokého školství s tím, že šéfa agentury bude jmenovat prezident republiky.

„Nahrazení Akreditační komise novým státním úřadem považujeme za problematické a neodůvodněné,“ zdůrazňují akademici. UK zase říká: „Jde o grandiózní experiment.“ Akreditace by totiž měly být nově udělovány rovnou pro celou univerzitu, na výsledky škol by pak nově vzniklá hodnoticí agentura jen dohlížela. Tím by však nemohla jako dosud uhlídat kvalitu jednotlivých programů, zejména na soukromých institutech, které často vyhledávají kvůli doplnění vzdělání třeba úředníci či politici a kde se čím dál častěji objevují aféry s tzv. turbotituly.”

Celý smysl navrhovaných změn je přitom průzračně jasný a vůbec nejde o úspory, ani o kvalitu vzdělání. Jde to průlom rušící staleté univerzitní svobody a pracně budovanou prestiž. Je třeba zavést takové podmínky, aby si zlodějští zbohatlíci, zločinci, mafiáni a Klausovi kámoši i přes zjevně omezenou mozkovou kapacitu honem “nadělali” akademické tituly, ještě než se jejich hradní protektor odebere na odpočinek.  Tak drzý zásah do univerzitních tradic a hodnot si nedovolili ani komunisti, ti aspoň formálně předstírali studium. Noví papaláši jsou ve své aroganci daleko přímější a sebevědomější. Jde jim o to, aby mohli učit na univerzitách a válet se ve vědeckých ústavech, vzápětí po usazení do akademických křesel vyházejí na dlažbu řádné magistry, doktory, docenty a profesory. Potom se bude přednášet na přírodovědných fakultách kreacionalismus, na katedrách historie prospěšnost Hitlerova režimu a popírání šoa, na bohemistice sebrané spisy Václava Klause, na medicíně techniky eutanázie, kdejaký pologramot bez maturiry, časem a po dalších drobných reformách možná i bez dokončeného základního vzdělání bude dětičkám mafiánských bossů a nájemných vrahů s duševní výbavou okolo 70 - 80 IQ  kázat své fantazie o ufonech, o světovém spiknutí židozednářů, o strašných chemických stopách po letadlech na nebi, nebo o dutosti Zeměkoule…

A ty postaru vzdělané lidi nejspíš tahle “nová elita,” v níž budou i negramotní právníci a idiotští soudci, pošle za mříže, nebo rovnou na popraviště?

Středověká vzdělanost byla dobou jasně zářící moudrosti a precizního vědeckého bádání proti tomu, co nás čeká, pokud amatér Dobeš okamžitě nevypadne a s ním celá Klausova blouznivecká paranoická klika.

————–

Komentář z diskuse, neověřeno:
“Neměli jsme na vybranou,” prohlásil ministr školství, “prakticky všichni naši kolegové získali titul, jak se dnes módně říká, kontroverzním způsobem. Měli jsme tedy možnost buď přiznat, že při studiu vysoké školy podváděli, nebo jejich způsob studia všeobecně legitimizovat. Sami jistě uznáte, že pro udržení stability vlády, která činí důležité reformy, jsme museli zvolit variantu B.”

—-

Jeho ekonomický poradce Bátora spolu s Adamem B. Bartošem spočítali, že to bude vadit pouze právdoláskařům, kterých je jenom 181:

http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/vecni-petenti-ve-sluzbach-pana-vanka/,

takže celkový ekonomický výnos bude daleko převyšovat ztráty způsobené kverulanstvím těchto “osobností”.

—————————————-
Věra Tydlitátová

prostě blog
vt.jpg
Oblíbenost autora: 6.63

O autorovi

jsem

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930